Nietypowe oświetlenie do mieszkania

Wytwórcy licznych towarów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i raz na jakiś czas trzeba wymienić naszą odzież, buty czy czapki. Poza tym postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie przychodzą i odchodzą pewne trendy w urządzaniu wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku odzieży czy butów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak elektronikę? Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do mieszkania?
Główne reguły doboru oświetlenia do danych pomieszczeń

Sprawdź też

Trafny dobór oświetlenia

Producenci licznych przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu trzeba wymienić naszą garderobę, buty czy dodatki. Również postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób pojawiają się i znikają kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może równie duża, jak w przypadku odzieży czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak telewizor? Jak trafnie dobrać lampy do domu?


Bez względu na to, czy chcemy kupić lampy wiszące do łazienki, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy nowoczesne do kuchni należy pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak i nadać mu pasujący nastrój.
żyrandol
Przygotowane przez: Kes Lighting
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Implikuje to na przykład, że niesamowite wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampkę na stoliku bądź kinkiety, aby wygodnie rozświetlić również brzegi pomieszczenia i zapewnić łatwe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej szczegółowych pracach (szydełkowanie, klejenie modeli, naprawa drobnych elementów etc.), kiedy potrzebujemy silniejszego światła. Z drugiej strony, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, by w jego projekcie uwzględniono klimatyczne lampki nocne, chociaż ze względów ich praktyczność (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z jasną żarówką to także dobry pomysł. Inną ważną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie znikną ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej wybierać lampy sufitowe, kinkiety etc.

Zobacz informacje i obejrzyj serwis, który na pewno Cię zaciekawi. Nie zwlekaj ani chwili! Wykonaj to natychmiast! Zapewne nie pożałujesz.

w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeżeli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały wspaniale. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej prawdopodobnie będą pasowały lampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Czy szukając lampy do mieszkania warto zatem kierować się modą?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Jeżeli fundusze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i postawienie na najmodniejsze kolory, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do innych pokoi w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład żółci i fioletu, co prezentowały również lampy podłogowe, żyrandole i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury.
lampa kryształowa
Przygotowane przez: Lynn Ceteras Huerta
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Nowa dekada rozpoczęła odejście od kontrastowych kolorów, więc na salony powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Dobrze mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak czekoladowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące lampy (zobacz apdmarket.pl)yrandole w tych kolorach mogą być ciekawym i modnym elementem kontrastowym do pomieszczenia urządzonego w barwach zimnych, jak błękit lub srebro. Jednak podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w równym stopniu co od zasobności naszego portfela warunkowane możliwościami naszego pokoju. W mieszkaniu z niskim sufitem nierzadko praktyczniejsze są plafony, w związku z tym, ze np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, warto także wybrać oświetlenie dające możliwość ustawiania konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i lampa wisząca w drugiej części wstawiona np. nad kanapą. Sprawnie umieszczone lampy przeźroczystej oprawie co więcej w kombinacji z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po całym pokoju, rozjaśniając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.


Oświetlenie pomieszczenia a współczesna technika

Prawdę mówiąc zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, również i na tym polu można obserwować pewne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają lampy LED, które prezentują widocznie większą oszczędność prądu i przez to różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe stają się jeszcze mocniej związane z resztą wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj można znaleźć w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w designie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą działać z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Podstawowa reguła jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na długi czas zapewnią nam tylko lampy dobrych producentów, którzy stawiają na trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.
2020/08/26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.