Wymieniamy oświetlenie na świetlówki LED

Moda na energooszczędne oświetlenie nasila się. Możemy zmniejszyć stopniowo opłaty za energię i chcemy nowatorskich rozwiązań. LED to stosunkowo najnowsza droga do oszczędności, a zyskała szybko popularność. Całkiem niedawno zmienialiśmy typowe żarówki na energooszczędne, a już pojawiło się nowe, tańsze rozwiązanie. Dzisiaj telewizory kupujemy już w tej technologii. Faktycznie LED oznacza lepszy?
Oszczędzaj na prądzie

Sprawdź też

Technologia ledowa a tradycyjne żarówki

Światła LED
Przygotowane przez: Yasna Communications
Podpatrzone na: Yasna Communications
Efekty wizualne oraz źródło światła led to zjawisko elektroluminescencji, a dokładniej zdolnością emitowania światła kiedy przewodzenia prądu. Jego powstanie zawdzięcza się przyłożeniu specjalnej diody oraz napięcia i w połączeniu z prądem elektrycznym. Jest to nowoczesna technologia dlatego nie będzie się bez użycia nowoczesnej elektroniki.


Żarówki energooszczędne obniżyły rachunki za prąd w dużej części, a kolejną oszczędność łatwo wypróbować właśnie dzięki technologii LED. Diody mają zalety, bo nie ciągną uderzeniowo prądu przy włączaniu. Mogą działać szczególnie długo, a gdy ich moc słabnie, możemy to zanotować – nie gasną nagle, a stopniowo ciemnieją. Typowa żarówka potrzebuje przez godzinę 60 W, a LED 3W. Kłopotem może wydawać się cena, ale inwestycja błyskawicznie może się zwrócić tam, gdzie codziennie używamy sztucznego oświetlenia - pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc. Kolejny kłopot to, jak kupić diodowe żarówki, bo co może oznaczać G4 LED?

Jak dobrać moc i końcówki?

Gdy rozpoczynamy przygodę z nowoczesnym systemem oświetlenia, niełatwo kupić odpowiednią moc oraz dobrą końcówkę. Mały gwint to LED E14, z kolei duży to świetlówki LED E27, jednak są też również skomplikowane znaczenie, w których możemy już na początku się pogubić. Uchwyt w lampkach, które włączamy do gniazdka (zobacz włącznik natynkowy retro) to gu10 LED.

Powinniśmy jeszcze wybrać najlepszą moc i barwę światła. Zimne światło to 5000-5500 Kelwinów – może być trochę nieprzyjemne, jednak za to wyjątkowo efektywne. Tam, gdzie jest oświetlenie sztuczne oraz dzienne, najlepiej wybrać typ neutralny, a więc z przedziału 4000-4500 K. Natomiast w sypialni, czyli w miejscu, gdzie chcemy odpocząć najlepiej wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt padania światła też jest bardzo istotny – inne oświetlenie LED kupujemy do światła punktowego, a inne, gdy chcemy wymienić zwykłą żarówkę w głównej lampie na suficie (-> zobacz informacje). Większe skupienie to dużo mniejszy zasięg, ale też jaśniejsze światło. Szerszy kąt oświetlenia wybieramy do głównej lampy, oświetlającej cały pokój. Wąski kąt może pasować do lamp, które oświetlają konkretny punkt.
2022/06/06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.