Jakiego rodzaju żarówki do domu wybrać?

Jeszcze do niedawna tradycyjne żarówki odkryte przez Edisona oświetlały wnętrze w każdym domu. Obecnie zastępują je w wyższym stopniu energooszczędne świetlówki. Wybór nie jest prosty, zaś opisy na etykietach mogą wpędzić laika w konsternację.
Którą żarówkę wybrać?


obraz
Przygotowane przez: Walter Schärer
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Elektryczne oświetlenie, które dla nas jest czymś zwyczajnym, powstało całkiem późno, jako że dopiero 132 lata temu. Archetyp dzisiejszej żarówki został stworzony w laboratorium w Menlo Park. Technika nie była skomplikowana: umiejscowiony w szklanej bańce wolframowy drut pod wpływem prądu nagrzewał się i zaczynał jarzyć się. Co ciekawe, wymysł Edisona przeszedł jedynie nieznaczne modyfikacje, aby stać się dzisiejszą żarówką tradycyjną. Ta technologia odchodzi jednak do lamusa, ustępując miejsca nowym żarówkom energooszczędnym. Przyczyną nie jest nieduży popyt, a prawo unijne, które stopniowo hamuje sprzedaż energochłonnych tradycyjnych żaróweczek. Co wybrać zamiast nich (zobacz pełną ofertę na tej stronie)? Być może żarówka led 3w?


Specjalnym rodzajem żarówek tradycyjnych są świetlówki z reflektorem, który pozwala wycelować jej światło na wybrany obszar czy obiekt. Żarówki klasyczne zapewniają światło o żółtej barwie, jakie znakomicie odwzorowuje kolory. Żarówki możesz podzielić na zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze przystosowane są do zastosowania od razu po kupnie, mogą zastąpić tradycyjne żarówki, mają wbudowany statecznik i gwint, zaś świetlówki niezintegrowane nastręczają użycia stabilizatora elektronicznego czy magnetycznego.
Główną zaletą świetlówek jest energooszczędność, w porównaniu z tradycyjną żarówką wydzielającą taką samą ilość blasku żarówka led e27 10w zużywa aż do 80% mniej energii. Są one też niesłychanie trwałe.
2019/05/08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.