W jaki sposób prawidłowo wybrać oświetlenie podczas planowania salonu w swoim domu

Jednym z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, w których przesiaduje się mnóstwo czasu, jest salon. Z takich też powodów należy go urządzić w funkcjonalny i wygodny sposób, a jednym z najważniejszych elementów tego powinno być odpowiednio zaprojektowane oświetlenie.


Pełni ono różne funkcje, w zależności od tego, co akurat się w nim robi. Głównym oświetleniem, jakie powinno być w każdym salonie, jest górna lampa. Wiesza się ją u sufitu, i powinna dobrze oświetlać całe wnętrze. Jeżeli salon ma dużą powierzchnię, to często w miejsce
Dom
Przygotowane przez: Emily May
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
jednej wiesza się kilka lamp, odpowiednio umieszczonych na suficie. Bardzo dobrze spisują się w tej roli różnego rodzaju żyrandole, posiadają one często nawet parę żarówek, które da się załączać w kilku sekcjach, sterując jednocześnie natężeniem światła. W małych salonach znacznie lepiej sprawdzają się nowoczesne plafony do salonu (więcej tutaj), które mimo mniejszych rozmiarów również zapewnią odpowiednią ilość oświetlenia.

Równie ważne zadanie będzie w salonie pełnić oświetlenie boczne. Stosowane jest ono wówczas, kiedy górne światło będzie za jaskrawe lub nie ma potrzeby jego palenia. W większości domów spotkać można typowe kinkiety w salonie (zobacz tu), jakie wbrew temu, co wielu osobom może się wydawać, bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. Nowoczesne kinkiety do salonu (sprawdź to) rozpraszają światło w różnych kierunkach i nie powinny bardzo razić.

Odpowiednio dobrane będą stanowić też świetny element dekoracyjny, który podkreśli i wyeksponuje charakter wnętrza. Wielu ludzi zamiast kinkietów będzie wolało lampy stojące, ich bardzo dużym plusem jest to, że bardzo łatwo da je przenieść w inne miejsce, regulując dzięki temu rozkład oświetlenia w salonie. Na koniec warto jeszcze pomyśleć o niewielkiej lampce za telewizorem, jaki w salonie najczęściej także będzie się znajdował, dzięki takiej lampce nie będzie się zbyt męczyć wzroku podczas nocnego seansu. Powinna ona dać delikatne, rozproszone światło, w wielu przypadkach doskonale w takim charakterze będzie się sprawdzał nieduży kinkiet z kierowanymi żarówkami.
2019/09/03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.