Czy w domach o charakterze jednorodzinnym wymagany jest montaż ochronnika przepięciowego? Jak zadbać o instalację elektryczną w domu?

Ochronnik przepięciowy określany jest także ogranicznikiem przepięć. Wcześniej urządzenie to nazywane było odgromnikiem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed konsekwencjami przepięcia. Przepięcia te mogą być skutkiem uderzenia pioruna w naziemną instalację elektryczną. Na skutek przepięcia dochodzi do zniszczenia urządzeń elektrycznych. Urządzeń tych jeszcze do niedawna nie umieszczano w budynkach mieszkalnych, teraz to się zmienia.
Ochronnik przepięciowy nie kosztuje mało. Jednak nowe przepisy, stosowane już co najmniej od dziesięciu lat, zobowiązują posiadaczy domów, które dopiero co są budowane do jego zamontowania.

Jeśli ciekawi Cię to zagadnienie, nowa wiadomość (http://www.polimerobeton.pl/studnie-i-zbiorniki.html) przedstawia szczegółowo ciekawe zagadnienia, które okażą się bardzo zajmujące.

Ochronnik przepięciowy ma nas ochronić, a właściwie wykorzystywane w naszym domu urządzenia elektryczne podłączone do sieci przed skutkami wystąpienia w niej przepięcia. Mimo że nie są to urządzenia tanie, to jednak obowiązek ich montażu może być naprawdę korzystny. Sprzęt AGD i RTV nie kosztuje mało, nie jesteśmy przyzwyczajeni do ubezpieczania swoich mieszkań i domów, może więc rozsądniej zainwestować pieniądze w kupno ochronnika przepięciowego niż kupować nowe urządzenia AGD i sprzęt RTV.
Instalacja elektryczna
Podpatrzone na: sobol-tech.flog.pl


Sprawdź też

Dlaczego powinno się wykonać badania zanieczyszczenia gruntu przed budową domu?

Turbiny wiatrowe
Przygotowane przez: bogenfreund
Podpatrzone na: http://www.flickr.com/photos/bogenfreund/465058200/
Nie zawsze jesteśmy w pełni przekonani, iż działka, na jakiej zamierzamy zbudować dom, nie była kiedyś np. wysypiskiem śmieci. Takie obawy pojawiają się szczególnie wówczas, kiedy teren budowlany mieści się daleko od innych domów. Zdarzają się przypadki, kiedy po paru latach okazuje się, że poprzedni właściciele działek przechowywali tam kiedyś np. azbestowe elementy albo stare jarzeniówki z rtęcią.


Ochronniki przepięciowe wytwarzane są w kilku klasach. W przeważającej większości przypadków w domach jednorodzinnych wskazane jest zastosowanie ochronników , które należą do klasy B lub C. Pozwolą one czuć się nam bezpiecznie nawet podczas wielkiej burzy z piorunami. Do montażu ochronników przepięciowych (polecamy stronę) służą specjalne rozdzielnice. Jednym z najważniejszych elementów ochronnika jest waristor. To dzięki niemu ma miejsce spłyniecie prądu do ziemi. Urządzenie, które zamontujemy w swoim domu musi być przynajmniej raz na dwanaście miesięcy poddane przeglądowi technicznemu.


Przepięcia, które mogą się zdarzyć bardzo szkodzą nie tylko urządzeniom elektrycznym, które wykorzystywane są w naszych domach, ale głównie urządzeniom elektronicznym, czyli na przykład naszym pecetom. Niezależnie od ich przyczyny mogą wyrządzić nam bardzo wiele szkód. Aktualnie montaż ochronników wymuszają na nas obecne przepisy prawa, ale dobrze jest je zamontować także w domach, które wybudowane zostały dawno temu. Bez wątpienia opłaca się wydać pieniądze na to urządzenie.
2020/02/21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.