Trafny dobór oświetlenia

Producenci wielu przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i co jakiś czas powinniśmy wymienić naszą garderobę, buty czy szaliki. Co więcej postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie pojawiają się i znikają pewne trendy w dekoracji wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może równie poważna, jak w przypadku garderoby czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo często jak telewizor? Jak właściwie dobrać oświetlenie do domu?


Najważniejsze wytyczne wyboru oświetlenia do danych pomieszczeń
Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni powinniśmy mieć świadomość, że lampy mają zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też stworzyć w nim pasujący nastrój. Oznacza to między innymi, że niesamowite wiszące lampy kryształowe lub żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby wygodnie oświetlić również rogi pomieszczenia i umożliwić niemęczące dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej szczegółowych zajęciach (robótki ręczne, klejenie modeli, naprawa niewielkich przedmiotów etc.), kiedy potrzebujemy mocniejszego światła.

Zaciekawił Cię ten opis? To świetnie! Nowe tak samo atrakcyjne treści dostrzeżesz pod podanym odnośnikiem - tam czeka na Ciebie dalszy ciąg (https://mtproject.pl/kontakt/).

Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego projekcie uwzględniono klimatyczne lampki nocne, choć ze względów ich praktyczność (porządkowanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką będą także potrzebne. Kolejną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą dawać możliwość wkręcenia żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej decydować się na lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą w nim wyglądały wspaniale. Natomiast w minimalistycznym stylu lepiej prawdopodobnie będą wyglądały lampy nowoczesne chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie boimy się kontrowersji.
Lampy klasyczne i nowoczesne


Czy kupując lampy do mieszkania dobrze zatem kierować się modą?
Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest oczywiście prosta, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Gdy finanse to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do innych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy sufitowe, lampy (zobacz www.apdmarket.pl)ndole i lampy wiszące, a właściwie ich abażury. Początek nowej dekady zapowiada odejście od kontrastowych kolorów, więc na salony powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Można mimo wszystko przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące lub kinkiety w takich kolorach mogą być interesującym i modnym akcentem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach zimnych, jak szarość lub stal. Jednak uleganie trendom wnętrzarskim powinno być w takim samym stopniu co od wielkości naszych funduszy uzależnione od warunków naszego wnętrza. W mieszkaniu z niewysokim sufitem często praktyczniejsze są plafony, ponieważ np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, dobrze też wybrać oświetlenie umożliwiające regulowanie konta padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” aż prosi się o przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i plafon w drugiej części wstawiona np. nad stołem. Dobrze umieszczone lampy przeźroczystej oprawie co więcej w połączeniu z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po większej przestrzeni, rozjaśniając refleksami nawet wyjątkowo ponure kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie zużycia prądu.


Oświetlenie wnętrza a rozwój technologii
Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, także i na tym polu widać pewne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają lampy LED, które prezentują zauważalnie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze lepiej stopione z resztą dekoracji pokoju. Podobne nowości zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w wyglądzie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą działać z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie bardziej funkcjonalne. Generalna reguła jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na lata zapewnią nam tylko lampy dobrych producentów, którzy stawiają na trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.
Przygotowane przez: ...
2021/10/09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.